Organizator Merytoryczny
Dr hab. n.med. Krzysztof Nowosielski, prof. Śląskiego Uniwersytety Medycznego. Kierownik Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego i. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. [www.drnowosielski.pl]. Jako inicjator projektu aktywnie współtworzy programy warsztatów zapraszając do udziału wybitnych specjalistów tworzących Komitet Naukowy oraz wybitny zespół Prelegentów i Tutorów.
PROJEKT Laboratorium Ginekologiczne
To cykl warsztatów naukowych w dziedzinie ginekologii, onkologii ginekologicznej oraz chirurgii mający na celu:
- Propagowanie małoinwazyjnych metod operacyjnych – stworzenie certyfikowanego miejsca doskonalenia umiejętności w zakresie technik małoinwazyjnych w ginekologii i chirurgii – tworzenie cyklicznych warsztatów i kursów
- Inicjowanie współpracy zespołów medycznych – dzielenie się best clinical practice Tutorów z uczestnikami warsztatów, a co z tym idzie zaprezentowanie możliwości współpracy pomiędzy ginekologią i chirurgią ogólna w ramach interdyscyplinarnej opieki nad pacjentem
- Edukacja interdyscyplinarna – upowszechnienie technik małoinwazyjnych w leczeniu schorzeń ginekologicznych oraz schorzeń chirurgicznych u kobiet, stworzenie holistycznego podejścia do chirurgicznego leczenia pacjentek.
Cel organizowania warsztatów opartych na 3 filarach:
Tutorzy to wybitni specjaliści z dziedziny chirurgii ogólnej, ginekologii i położnictwa, którzy w codziennych praktykach operują w sposób małoinwazyjny, a w ich ośrodkach o najwyższym poziomie referencyjności przeprowadzane się szkolenia specjalistyczne dla przyszłych chirurgów i ginekologów położników.
Program warsztatów został podzielony na 3 części tj. cześć wykładową prelegentów opartą o najświeższe światowe i europejskie doniesienia w zakresie operacji małoinwazyjnych, cześć otwartej dyskusji z uczestnikami tak aby na bieżąco odpowiadać na nurtujące pytania uczestników i wymieniać się doświadczeniami oraz cześć trzecią praktyczną w ramach której uczestnicy będą przeprowadzać procedury medyczne na nieutrwalonych preparatach medycznych pod okiem zaproszonych Tutorów. Co najważniejsze mogą czerpać z doświadczenia operacyjnego Zaproszonych Gości „tu i teraz” i na bieżąco modyfikować swoje działanie w polu operacyjnym.
Podczas warsztatów używamy specjalistyczny sprzęt. Są to najwyższej klasy urządzenia medyczne i narzędzia posiadające niezbędne certyfikaty jakości do używania ich podczas procedur małoinwazyjnych.
Zaangażowanie:
- merytoryczne – zaproszeni Goście to wybitni specjaliści z zakresu operacji małoinwazyjnej w chirurgii i ginekologii z ośrodków klinicznych z całej Polski
- logistyczne – warsztaty przeprowadzane są dzięki gościnności Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Posiadamy tym samym dostęp do specjalistycznego zaplecza medycznego zarówno jeżeli chodzi o ergonomikę wykładów jak i części operacyjnej.
Patroni
Projekt został objęty patronatami ogólnopolskich towarzystw medycznych tj. Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników jak również Towarzystwa Chirurgów Polskich, jak również Śląskiej Izby Lekarskiej. Powyższe daje gwarancję, iż spełniamy szereg stawianych wymagań przez te towarzystwa, potwierdzając prestiż i poziom zaangażowania.
Sponsorzy
Projekt wzbudził zainteresowanie oraz chęć czynnego udziału i współtworzenia warsztatów przez sponsorów będących właścicielami sprzętów, narzędzi, technologii koniecznych do przeprowadzania operacji na najwyższym światowym poziomie.
Media
Patronat medialny objął portal medyczny: Rynek Zdrowia
Redakcja:
Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości SA
[www.rynekzdrowia.pl]
Oczekiwane efekty:
- Wyłonienie rezydentów chirurgii ogólnej oraz rezydentów ginekologii i położnictwa, którzy posiadają najwyższy poziom motywacji poszerzania umiejętności w zakresie operowania technikami małoinwazyjnymi
- Poszerzenie wiedzy teoretycznej wśród wybranych uczestników w zakresie technik małoinwazyjnych oraz zachęcenie ich do wprowadzenia modelu współpracy pomiędzy oddziałami ginekologicznymi i chirurgicznymi tak, aby holistycznie podchodzić do opieki nad pacjentkami i czerpać wzajemnie z „best practice” na salach operacyjnych.
- Wypracowanie umiejętności oceny i poprawnej kwalifikacji do zabiegów małoinwazyjnych podczas zabiegów chirurgicznych i ginekologicznych, co będzie przekładać się na zmniejszenie ryzyka powikłań, krótszy czas rekonwalescencji pacjentek, niższe koszty leczenia, a kiedy stosować metody operatywy klasycznej.
- Zaprezentowanie możliwości sprzętowych i narzędziowych dostępnych na rynku mających na celu podniesienie komfortu w polu operacyjnym.
- Podniesienie umiejętności operacyjnych uczestników w zakresie technik małoinwazyjnych w pracy na nieutrwalonych preparatach medycznych.
- Udział w warsztatach poświadcza uzyskanie certyfikatu oraz przyznanie 18 punktów edukacyjnych.
Ocena
W celu zapewnienia najwyższego poziomu realizacji zamierzonych celów, wśród uczestników jak i prelegentów warsztatów, prowadzone są badania opinii.
Dla uczestników formą oceny będzie ankieta on-line. Prelegenci będą proszeni o wydanie swojej opinii w formie nagrania wypowiedzi na zakończenie warsztatów.
Wyniki oceny będą publikowane na stronie internetowej projektu, a wszelkie sugestie stanowić będą podstawę doskonalenia kolejnych edycji.